صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

رییس‌جمهوری در دیدار با نخست‌وزیر پاکستان:

ایران همواره آماده گفتگو و همکاری با همه کشورهای منطقه است

همه زمینه‌ها برای تحقق تجارت 5 میلیارد دلاری میان تهران و اسلام آباد آماده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن روحانی، رییس‌جمهوری عصر امروز (یکشنبه) در دیدار عمران خان نخست‌وزیر پاکستان و هیأت همراه، با بیان این مطلب، اظهار داشت: اراده ایران، توسعه روابط اقتصادی با همه همسایگان و از جمله پاکستان است و انرژی، حمل و نقل، ترانزیت، همکاری‌های بندری، توسعه بازارچه‌های مرزی و انتقال فناوری می‌تواند به روابط دو کشور شتاب بخشد.

وی با تأکید بر این که امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تأمین شود و دخالت بیگانگان بیش از پیش باعث ناامنی می شود، گفت: سطح همکاری‌ها و روابط تهران - اسلام آباد باید همسو با خواست دو ملت، بیش از پیش و در همه عرصه‌ها گسترش و تعمیق یابد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: حل مشکلات منطقه به جای دعوت از قدرت‌های فرا منطقه‌ای و رژیم‌هایی که از تنش و جنگ در منطقه نفع می‌برند؛ نیازمند تغییر راهبرد به سمت گفتگوی سیاسی توأم با حسن نیت، امنیت آفرینی و توسعه مناسبات منطقه‌ای است.

رییس‌جمهوری همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج‌فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز را سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران بر شمرد و گفت: امنیت و صلح پایدار در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز تنها با مشارکت کشورهای این منطقه تأمین می‌شود.

روحانی تأکید کرد: ایران همواره آماده گفتگو و همکاری با همه کشورهای منطقه است.

رییس‌جمهوری با بیان این که امنیت منطقه برای هر دو کشور دوست و برادر مهم است و ایران خود در این زمینه پیشگام بوده و اخیراً نیز طرح «اقدام صلح هرمز» را بر مبنای همکاری جمعی کشورهای منطقه ارائه کرده، خاطرنشان کرد: این ابتکار، حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتی‌رانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع نسبت به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در برمی‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران اشاره کرد و اظهار داشت: رفتار خصمانه، تحریم و فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ملت ایران مهم‌ترین عامل در تنش روابط میان دو کشور است و این واشنگتن است که با توجه به شکست فشارها علیه ایران، باید تصمیم بگیرد و این راه بی‌نتیجه را خاتمه دهد.

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در این دیدار تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران دوست و همسایه پاکستان بوده و همواره در مقاطع سخت و دشوار از پاکستان حمایت کرده است.

وی  اظهار کرد: پاکستان با توجه به روابط تاریخی و صمیمانه خود با جمهوری اسلامی ایران خواهان توسعه روابط دو جانبه در تمام عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

نخست‌وزیر پاکستان تصریح کرد: اسلام آباد آماده توسعه همکاری‌های تجاری و همچنین تأمین امنیت در مرزهاست و رایزنی مقامات دو کشور در این زمینه ادامه خواهد یافت.

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/07/21 - ٢١:٢٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2172